Με δύο ήττες και μία νίκη άνευ αγώνα η Α.Ε. Αλυζίας, την 5η, 6η και 7η αγωνιστική.

Κολάζ φωτογραφιών αρχείου από την 4η αγωνιστική.
Στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Β' ΕΠΣΝΑ (Β1 όμιλος) την Κυριακή 19 Νοεμβρίου στις 03:00 μ.μ., στο γήπεδο του Αη Γιώργη στην Κανδήλα, η εκ των πρωτοπόρων του πρωταθλήματος Α.Ε Αλυζίας, αντιμετώπισε την ομάδα του Όμηρου Νεοχωρίου σε ντέρμπι κορυφής. Δυστυχώς το αποτέλεσμα ήταν ήττα για την ομάδα μας με 2-4, με μία κακή εμφάνιση.
Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής η Α.Ε. Αλυζίας έπαιζε Σάββατο 25 Νοεμβρίου πάλι εντός έδρας με τον Αράκυνθο Ματαράγκας, ο οποίος έχει παραιτηθεί από 25/10/2023 από το πρωτάθλημα. Έτσι πήρε τους 3 πόντους της νίκης άνευ αγώνα.
Στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής η Α.Ε. Αλυζίας αντιμετώπισε χθες Σάββατο 2 Δεκεμβρίου εκτός έδρας, την ομάδα του Άρη Αιτωλικού, γνωρίζοντας μία δίκαιη ήττα με 3-1, μιας και η ομάδα του Άρη Αιτωλικού ήταν σαφώς καλύτερη εντός του αγωνιστικού χώρου και ιδιαίτερα στο 2ο ημίχρονο.
Παρουσία 50 φιλάθλων διεξήχθει ο ενδιαφέρον αγώνας.
1' σουτ ο Καλύβας, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας Σακουφάκης.
3' σουτ ο Δρακάς, μπλοκάρει ο τερματοφύλακας Κούρτης.
21' εκπληκτική επέλαση από αριστερά ο Φράγκος, περνάει δυο αμυντικούς σουτ και 1-0.
22' με την σέντρα, επέλαση ο Αποστολάκης και σουτ, διώχνει δύσκολα ο Κούρτης και στην επαναφορά ο Κεραμίδας σουτ στη γωνία και 1-1.
31' ωραία πάσα του Ταμπάκη στον Βαγγέλη Γεωργαλή, σουτ στο κάθετο δοκάρι και αουτ.
40' σουτ ο Βασιλείου, λίγο αουτ.
42' φάουλ ο Βασιλείου, κεφαλιά ο Φράγκος άουτ. Στο σημείο αυτό τραυματίστηκε ο Φράγκος στο μάτι και έπαιξε με γάζες στο υπόλοιπο του αγωνα.
44' φάουλ ο Βασιλείου, βγαίνει τετ α τετ ο Κάκκος, σουτ λίγο αουτ.
55' μπάσιμο ο Αποστολάκης, τετ α τετ σουτ, διώχνει ο Γιαννούλης.
70' σουτ εκτός περιοχής ο Φράγκος, η μπάλα γκελάρει ξεγελώντας τον Σακουφαάκη και 2-1.
73' σουτ ο Ζέππος, λίγο αουτ.
75' κόρνερ ο Δρακάς, σουτ ο Ταμπάκης, διώχνουν στην γραμμή οι αμυντικοί.
77' δυνατό σουτ ο Νταλιάνης, προ της εστίας διώχνει ο Γεωργαλής Βασίλης.
85' περιτεχνη ντρίμπλα ο Φράγκος στον Παπανικολά, μπαίνει τετ α τετ, σουτ και 3-1.
88' απευθείας φάουλ ο Καβαλιέρης στο γάμα, διώχνει εκπληκτικά ο Σακουφάκης.

Πολύ καλή ομάδα ο Άρης Αιτωλικού, με έναν εκπληκτικό Φράγκο, που με διαφορά ήταν ο κορυφαίος του αγώνα με το ΧΑΤ ΤΡΙΚ που πέτυχε. Η Α.Ε Αλυζίας στους τελευταίους αγώνες του πρωταθλήματος, διέρχεται μία αγωνιστική κρίση, όμως παραμένει ψηλά στην βαθμολογία και προσωπικά θεωρούμε ότι πολύ σύντομα θα υπάρξει ξανά αγωνιστικό ανέβασμα.
Η Α.Ε. Αλυζίας, στο τέλος του αγώνα, ευχαρίστησε τους γηπεδούχους για την άψογη φιλοξενία.
Ακολουθούν όλα τα αποτελέσματα της Β1 κατηγορίας και η βαθμολογία, μετά από 7 αγωνιστικές, προερχόμενα από το site: