Ισοπαλία 3-3 για την Α.Ε. Αλυζίας, σε ένα δραματικό αγώνα με τον Ολυμπιακό Αγρινίου 2018.

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Γ' ερασιτεχνικής κατηγορίας, ισοπαλία 3-3 είχαμε για την Α.Ε. Αλυζίας με αντίπαλο την ομάδα Ολυμπιακό Αγρινίου 2018, στο γήπεδο του Αη Γιώργη στη Κανδήλα, την Κυριακή 4 Δεκεμβρίου.
Στο 10ο λεπτό, κόρνερ των αντιπάλων, κεφαλιά χαμηλά στην γωνία και το 0-1.
Στο 18ο λεπτό, ευκαιρία σε τετ α τετ του Κώστα Ταμπάκη για την Α.Ε. Αλυζίας.
Στο 51ο λεπτό, οριζόντιο δοκάρι από απ' ευθείας εκτέλεση κόρνερ του Θωμά Φραγκογιάννη.
Στο 56ο λεπτό, απ' ευθείας άαουλ του ίδιου, λίγο άουτ.
Στο 65ο λεπτό, κόρνερ Πάνου Κεραμίδα, κεφαλιά Βασ'ίλη Λυγκώνη, 1-1 για την Α.Ε. Αλυζίας.
Στο 67ο λεπτό, μπάσιμο έξω δεξιά οι αντίπαλοι, σουτ και 1-2.
Στο 75ο λεπτό, κερδισμένο πέναλτι από τον Βασίλη Δρακά. Εκτελεί ο Κώστας Ταμπάκης και 2-2.
Στο 78ο λεπτό, στημένο φάουλ του Θωμά Φραγκογιάννη, κεφαλιά του Γιάννη Παπανικόλα, αποκρούει εκπληκτικά ο αντίπαλος πορτιέρο.
Στο 79ο λεπτό, ολιγορία της άμυνας της Α.Ε. Αλυζίας στα δεξιά, και 2-3.
Στο 90ο λεπτό, φάουλ του Δημήτρη Σκαρογιάννη, κεφαλιά του πολύπειρου Κώστα Ταμπάκη, 3-3 το τελικό σκορ.
Στο 92ο λεπτό, πολύ μεγάλη ευκαιρία για την ολική ανατροπή, με τετ α τετ του Κώστα Ταμπάκη από πάσα του Βασίλη Λυγκώνη.
Μετά την λήξη του αγώνα ο διαιτητής δέχτηκε έντονες διαμαρτυρίες από μέλη της Α.Ε. Αλυζίας, γιατί δεν κρατήθηκαν τουλάχιστον 5 λεπτά καθυστερήσεις, ενώ με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων αποφεύχθηκε σοβαρό επεισόδιο, μεταξύ παράγοντα της ομάδος και του διαιτητή.
Η ομάδα μας μπήκε με αδικαιολόγητη χαλαρότητα στον αγώνα, ενώ δεν επέδειξε την δέουσα σοβαρότητα κυρίως μετά τις ισοφαρίσεις.
Πολλά κενά στην άμυνα και κακή λειτουργία αυτής.
Λίγοι φίλαθλοι στο γήπεδο, σχεδόν 40-45. Όχι καλό αποτέλεσμα, αλλά η προσπάθεια συνεχίζεται...
Ξεκάθαρος και μοναδικός στόχος της ομάδας μας για την φετινή αγωνιστική χρονιά, είναι η άνοδος στην Β' κατηγορία.
Η ομάδα της Α.Ε. Αλυζίας δεν είναι για την Γ' κατηγορία, αυτοί οι παίκτες αξίζουν για παραπάνω και ήταν μεγάλη αποτυχία η περυσινή αγωνιστική χρονιά.
Ακολουθεί η βαθμολογία, μετά από 4 αγωνιστικές και με ένα αγώνα της Α.Ε. Αλυζίας (Αναγέννηση Ρίγανης) να έχει αναβληθεί.