Σημαντική νίκη εκτός έδρας με 3-4 με τον πρωτοπόρο Αχιλλέα Γραμματικούς για την Α.Ε. Αλυζίας, κομβική για την συνέχεια του πρωταθλήματος.

Την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου 2022, στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Γ' ερασιτεχνικής κατηγορίας, μία σημαντική εκτός έδρας νίκη με 3-4, η οποία ήρθε με δραματικό τρόπο, πέτυχε η Α.Ε. Αλυζίας επί του πρωτοπόρου του πρωταθλήματος Αχιλλέα Γραμματικούς.
Η νίκη αυτή είναι κομβική για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, γιατί με ήττα η διαφορά θα εκτοξευόταν στους 8 βαθμούς, και με ισοπαλία θα παρέμενε στους 5 και σε ένα πρωτάθλημα μόνο 8 ομάδων, τέτοιες διαφορές δεν καλύπτονται.
Με αυτή τη νίκη η Α.Ε. Αλυζίας μένει δυνατά στο παιχνίδι κατάκτησης της 1ης θέσης, που δίνει την άνοδο στη Β΄κατηγορία, που είναι ο στόχος της ομάδας.
Στα του παιχνιδιού τώρα, η Α.Ε. Αλυζίας λόγω τραυματισμών και ιώσεων, πήγε μόνο με 14 παίκτες και μέσα σε αυτούς, οι δύο παίκτες που προωθήθηκαν από τα τσικό του Αίαντα Αλυζίας του Νίκου Λεκατσά, οι δεκατετράχρονοι Μάριος Γκόλιας και Μάκης Γεωργαλής. Παρά τις απουσίες η ομάδα ξεκίνησε καλά.
Στο 10ο λεπτό, σέντρα Αρ. Αποστολάκη, κεφαλιά Βασ. Δρακά, διώχνει δύσκολα ο τερματοφύλακας της Γραμματικούς.
Στο 20ο λεπτό, ντρίμπλα και δυνατό σουτ του Παν. Κεραμίδα, άουτ.
Στο 23ο λεπτό, κόρνερ του Αποστολάκη, οριζόντιο δοκάρι και έξω.
Στο 24ο λεπτό, δυνατό σουτ ο 11 της Γραμματικούς, διώχνει δύσκολα ο Ανδ. Γιαννείος.
Στο 32ο λεπτό, απευθείας φάουλ ο 10 της Γραμματικούς, καιγκολ για το 1-0.
Στο 44ο λεπτό, πάσα ο Κωσ. Ταμπάκης στον Αποστολακη, σε τετ α τετ, διώχνει ο τερματοφύλακς της Γραμματικούς.
Στο 45ο λεπτό, κόρνερ του Αποστολάκη, σουτ απο κοντά ο Ταμπάκης, άουτ.
Στο 46ο λεπτό, ο Κεραμίδας πάσα σε πλάγιο, τετ α τετ ο Ταμπάκης, λιγο άουτ.
Στο 51ο λεπτό, πάσα του Ταμπάκη εκτός περιοχής στον Βασ. Δρακά, ωραίο σουτ και 1-1.
Στο σημείο αυτό αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη ο αντίπαλος Αλερτάς, γιατί έβρισε τα Θεία.
Στο 54ο λεπτό, πάσα Κεραμίδα, τετ α τετ ο Ταμπάκης, σουτ λίγο άουτ.
Στο 55ο λεπτό, πάσα Αποστολάκη, σουτ απο καλή θέση ο Κεραμίδας, άουτ.
Στο 56ο λεπτό, κατά μέτωπο επίθεση ο 11 της Γραμματικούς, σουτ δυνατό και 2-1.
Στο 65ο λεπτό, δυνατό σουτ ο Βασ. Δρακάς, δοκάρι και εξω.
Στο 70ο λεπτό, νέο δυνατό σουτ του Βασ. Δρακά, λίγο άουτ.
Στο 74ο λεπτό, φάουλ απο δεξιά, κεφαλιά ο Στ. Δρακάς και 2-2.
Στο 76ο λεπτό, σέντρα απο δεξιά, τετ α τετ ο 11 της Γραμματικούς, διώχνει εκπληκτικά ο Ανδ. Γιαννείος.
Στο 77ο λεπτό, μακρινή μπαλιά στον Ταμπάκη, σουτ, νέο δοκάρι και έξω.
Στο 78ο λεπτό, δεύτερη κίτρινη και αποβολή για τον Σπ. Κατσαούνη.
Στο 80ο λεπτό, πάσα του Βασ. Δρακά στον Ταμπάκη, σουτ και 2-3.
Στο 85ο λεπτό, δυνατό σουτ ο 10 της Γραμματικούς, λίγο άουτ.
Στο 90ο λεπτό, συρτή σέντρα απο δεξιά, πετάγεται στο πρώτο δοκάρι ο Θεοδωρόπουλος και 3-3 μέσα σε πανζουρλισμό πανηγυρισμών και καπνογόνων από τους γηπεδούχους.
Και ενώ όλα έδειχναν οτι το ματς τελειώνει ισόπαλο, δεν είχε την ίδια άποψη ο έμπειρος βιρτουόζος της μπάλας Άρης Αποστολάκης (ο Εμπαπέ της Αλυζίας!), ο οποίος πήρε την μπάλα μακριά από την εστία των αντιπάλων προς το κόρνερ έξω δεξιά και με ένα εντυπωσιακό σλάλομ, ντριμπλάροντας τρεις αμυντικούς, έφτασε στην μικρή περιοχή και κεραυνοβόλησε τον αντίπαλο πορτιέρο για το 3-4 στο 92ο λεπτό και τέλος του ματς.
Κλίμα ενθουσιασμού επικράτησε στην ομάδα μας και ετοιμασία και ανασύνταξη για τα επόμενα ματς, μετά τις γιορτές όμως.
Άψογη η φιλοξενία των γηπεδούχων, για την οποία η διοίκηση της Α.Ε. Αλυζίας εκφράζει τις ευχαριστίες της και εύχεται καλές γιορτές σε όλους.
Πολύ καλό το κοουτσάρισμα από τον προπονητή της Α.Ε. Αλυζίας Σπύρο Καϋμενάκη.
Ακολουθούν τα αποτελέσματα και η βαθμολογία, μετά από 6 αγωνιστικές και με ένα αγώνα της Α.Ε. Αλυζίας (Αναγέννηση Ρίγανης) να έχει αναβληθεί.